
Polecana literatura z obszaru adopcji
W tym miejscu znajdziecie Państwo, krótkie opisy książek z którymi naszym zdaniem warto się zapoznać.
Polecane przez nas publikacje traktują wprost o adopcji, o problemach z jakimi mierzą się rodzice adopcyjni, a także zawierają treści pomagające zrozumieć adopcję dzieciom adoptowanym i tym wciąż pozbawionym opieki rodzicielskiej.
Literaturę podzielono na kategorie:
– polecane dla pracowników ośrodków adopcyjnych i innych podmiotów zaangażowanych w proces adopcji;
– polecane dla rodziców oraz dla osób chcących przysposobić dziecko;
– polecane dla dzieci.
W naszej ocenie jednak warto przeczytać każdą, w każdej z nich możecie Państwo znaleźć odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Strefa instytucji
„TRAUMATYCZNY ROZWÓJ ETIOLOGIA KLINIKA I TERAPIA“
Giovanni Liotti, Benedetto Farina
Książka przeznaczona jest dla każdego, zarówno profesjonalisty w zakresie psychologii traumy, jak i dla tych, którzy pragną zrozumieć, że “tak niewiele może znaczyć tak wiele w życiu dziecka, a potem osoby dorosłej”. Część pracy poświęcona jest PTSDc oraz argumentacji na rzecz uznania tej kategorii zaburzeń po traumach złożonych, jako odrębnej kategorii diagnostycznej w kolejnej klasyfikacji DSM. Atutem książki są także artykuły poświęcone dylematom i problemom najczęściej spotykanym w terapii osób, które w swojej historii maja traumatyczny rozwój i niejednokrotnie za sobą historię wielu wykluczających się diagnoz i nieskutecznych terapii. Wyjątkowo cenny jest także wykład w rozumienie relacji terapeuta-pacjent z perspektywy rozpoznawania systemów radzenia sobie z lękiem przywiązaniowym w terapii (przez używanie strategii kontrolująco-karzącej, kontrolująco-opiekuńczej, a w niektórych przypadkach kontrolno-seksualnej). Tak trafna, opatrzona konkretnymi analizami przypadków perspektywa to materiał bardzo przydatny w pracy psychologicznej.
źródło opisu: www.lubimyczytać.pl
„ZNACZENIE MIŁOŚCI. JAK UCZUCIA WPŁYWAJĄ NA ROZWÓJ MÓZGU “
Sue Gerhardt
Niezwykle ważna książka, którą powinni przeczytać wszyscy rodzice, nauczyciele i lekarze.
źródło opisu: www.lubimyczytać.pl
Strefa rodziców i kandydatów
„MOGŁO BYĆ INACZEJ“
John Brucks
Dziecko adoptowane w Polsce przez amerykańskie małżeństwo i historia, którą powinien poznać każdy, kto ma problemy z dzieckiem. W 1991 r. John Brooks i jego żona Erika adoptowali w Polsce 14 miesięczną dziewczynkę. Nadali jej imię Casey. Przez kilkanaście lat John, Erika i Casey byli szczęśliwą rodziną. W wieku dojrzewania u Casey pojawiły się jednak objawy poważnych zaburzeń emocjonalnych, niespodziewane napady złości i agresji, depresja i skłonności samobójcze. John i Erika przez kilka lat szukali pomocy psychologicznej. Nie znaleźli jej, a wyjaśnienie zaburzeń, na które cierpiała Casey, pojawiło się zbyt późno. „Mogło być inaczej” to książka o rodzicach, którzy desperacko poszukiwali pomocy, starając się ochronić swoją adoptowaną córkę, przed nią samą. To książka o rodzicach, którzy – podobnie jak wielu spośród nas – nie potrafili dostrzec, z jak poważnymi problemami boryka się ich dziecko, ani nie wiedzieli, w jaki sposób można je rozwiązać. To wreszcie książka o rodzicach, którzy – chociaż przegrali walkę – nie spoczęli, dopóki nie zrozumieli, dlaczego tak się stało. To w końcu książka o ojcu Casey, autorze tej książki – książki, która może uratować niejedno życie. Poruszająca i przykuwająca opowieść o miłości i tragedii pewnej rodziny. Zawiera bardzo istotne informacje o zaburzeniach budowania więzi, na jakie mogą cierpieć dzieci oddane pod opiekę sierocińców i innych zakładów opieki. Dokładnie zbadany i pięknie przedstawiony problem. Pokochałam Casey i jej dzielnych rodziców. Jestem wdzięczna panu Brooksowi za tę książkę. Anne Lamott Rzadko zdarza się tak otwarta i szczera analiza problemów związanych z samobójstwem, adopcją, dojrzewaniem i rodzicielstwem. John Bateson, były dyrektor wykonawczy Contra Costa Crisis Center oraz autor „The Final Leap: Suicide on the Golsde Bridge” Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy wychowują adoptowane dzieci lub planują je adoptować. Nancy Newton Verrier, autorka „The Primal Wound” oraz „Coming Home to Self” Tragiczna historia Johna to lekcja dla nas wszystkich. Jego chęć, by podzielić się historią Casey, ocali niejedno życie. Jane Ballack, wydawca i redaktor wykonawczy „Adoption Voices Magazine”. To historia rodziny jakich wiele. Lata temu ich losy zeszły się i splotły z miłością i nadzieją. Byli zdeterminowani i niepewni, odważni i pełni obaw oraz ostatecznie niewinni i winni. Nie myśl, że skoro ta książka przedstawia historię rodziny adopcyjnej, nie odnajdziesz w niej siebie. Nie myśl, że skoro jest to historia samobójstwa dziecka, możesz pozwolić sobie na luksus odwrócenia się do niej plecami. Przeczytaj tę książkę. dr Anne Brodzinsky, autorka „The Mulberry Bird” John Brooks –
z zawodu finansista, spędził ponad dwadzieścia pięć lat, pracując dla instytucji finansowych
i mediów. Po 2008 r. poświęcił się propagowaniu wiedzy o problemach psychologicznych, które
w coraz większym stopniu wypływają na życie współczesnych nastolatków.
źródło opisu: www.ksiegarnia.pwn.pl
„NIE PODEJMUJCIE POCHOPNEJ ADOPCJI”
Kazimierz Flak
Książka o charakterze przewodnika przeznaczona dla potencjalnych rodziców zmagających się z problemem niepłodności i bezpłodności, ale również dla tych którzy rozważają podjęcie adopcji, są już rodzicami adopcyjnymi lub planują założyć rodzinny dom dziecka. W opracowaniu omówione zostały dwa najczęstsze zespoły chorobowe występujące u dzieci adoptowanych, do których należą: Płodowy Zespół Alkoholowy (FASD) oraz Zespół Zaburzeń Przywiązania (RAD), a także zbliżone objawowo, pokrewne zaburzenia psychorozwojowe dzieci. Autor sam będąc ojcem adopcyjnym, dzieli się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami oraz historią adopcji własnych dzieci, udziela wskazówek wychowawczych i przestrzega przed pochopną adopcją bez uprzedniej gruntownej analizy własnych możliwości, w tym ofiarowania wytrwałości, wiary i bezwarunkowej miłości mimo wszystko przed podjęciem tej życiowej decyzji. W końcowej części przewodnika zamieszczono słownik ważniejszych pojęć oraz adresy wybranych placówek diagnozujących schorzenia FASD i RAD, udzielających porad, oferujących terapię i szkolenia z tego zakresu.
źródło opisu: www.empik.com
„DZIECI Z CHMUR”
Justyna Bigos, Beata Mozer
Autorki nie napisały typowego poradnika. Nie radzą, jak należy postępować, borykając się
z problemem niepłodności. Nie oceniają i nie wyznaczają jedynej właściwej drogi. Po prostu dzielą się swoimi doświadczeniami. I właśnie dlatego ich opowieść może być pomocą dla wszystkich tych, którzy mają podobne kłopoty. A dla innych – wzruszającą lekturą. Część pierwsza tej niezwykłej książki ukazała się w 2010 roku jako “Dziecko z chmur”. Tym razem prezentujemy jej wersję uzupełnioną o część drugą, w której autorki opisują swoje życie z adoptowanymi dziećmi. Pokazują nie tylko problemy, z jakimi muszą sobie radzić, ale przede wszystkim udowadniają, że ich rodziny niczym się nie różnią od rodzin biologicznych.
źródło opisu: www.lubimyczytać.pl
„MOJE DZIECKO GDZIEŚ NA MNIE CZEKA. OPOWIEŚCI O ADOPCJACH”
Katarzyna Kolska
Problem niepłodności dotyczy coraz większej liczby par. Adopcja jest jednym z rozwiązań wobec trudności z poczęciem dziecka. Moje dziecko gdzieś na mnie czeka to prawdziwe historie rodziców, którzy adoptowali dzieci, ale to także opowieści szczęśliwych dzieci, które znalazły nowy dom. Szczere, niezwykłe, a czasami bardzo dramatyczne relacje, w których nie pomija się trudności związanych z adopcją. Książka ta stanie się nieocenionym przewodnikiem dla tych wszystkich, którzy myślą o adopcji.
źródło opisu: www.lubimyczytać.pl
„WYCHOWANIE ZRANIONEGO DZIECKA. POMOC RODZINOM ADOPCYJNYM
W ZDROWIENIU I ROZWOJU”
Gregory Keck, Regina Kupecky
Poradnik autorstwa G. Keck`a i R. Kupecky, dwojga amerykańskich psychoterapeutów specjalizujących się w pracy z rodzinami adopcyjnymi. Polska wersja jest owocem wytrwałych poszukiwań i pełnej zaangażowania pracy grupy adopcyjnych rodziców niepotrafiących pogodzić się z obezwładniającym poczuciem niemocy wychowawczej. Książka jest szczególna z dwóch powodów. Po pierwsze, ukazała się na polskim rynku dzięki rodzicom adopcyjnym, którzy z wielkim zaangażowaniem i bez wsparcia z zewnątrz przetłumaczyli a następnie wydali. Książka o tym jak kształtować bliskie więzi z dzieckiem, które wcześniej zostało opuszczone, zaniedbane lub przebywało w placówce. W wychowaniu takiego dziecka nie działają metody wychowawcze wyniesione z domu lub dostępne w literaturze przeznaczonej dla dzieci bez urazów. Po drugie, w sposób bardzo przystępny i żywy omawia – wyjaśniając przy tym ich podłoże – większość problemów z jakimi mogą zetknąć się adopcyjni rodzice na drodze prowadzącej do rzeczywistego włączenia swoich dzieci do rodziny. I co najważniejsze, podaje wiele przykładów, jak można te wszystkie trudności „pokojowo” rozwiązać. Przedstawiając każdą sytuację z punktu widzenia dziecka, autorzy starają się jednocześnie zadbać o komfort psychiczny rodziców, podbudowując ich autorytet i wiarę we własne możliwości. Optymizm, pomysłowość i energia, które płyną z tego poradnika-pomocnika, są w stanie przywrócić nadzieję i chęć działania nawet całkiem już zrezygnowanym (co sprawdzono na pierwszych czytelnikach!). Środowiska adopcyjne, od dawna wyczekujące tego rodzaju publikacji, w większości dowiedziały się już za pośrednictwem Internetu o jej powstaniu. Ale zranione dzieci to przecież nie tylko te adoptowane – to także wszystkie dzieci w domach dziecka i bliżej nieznana – ale duża – liczba dzieci w biologicznych rodzinach niewydolnych wychowawczo. Dlatego warto tę książkę rozpropagować także w kręgach psychologów i pedagogów. Może to być kolejny ważny krok w kierunku „odczarowania adopcji”.
źródło opisu: www.lubimyczytać.pl
„ODCZAROWAĆ ADOPCJĘ. PORADNIK RODZICA DLA RODZICÓW”
Magdalena Modlibowska
Unikatowa pozycja na rynku literatury o rodzicielstwie w aspekcie adopcji, praktyczne i długoletnie doświadczenie namalowane pędzlem pozytywnych emocji przez matkę adopcyjną i biologiczną.
i jedyna dla twojego dziecka;
źródło opisu: www.lubimyczytać.pl
„ADOPCJA I PRZYWIĄZANIE. PRAKTYCZNY PORADNIK DLA RODZICÓW“
Deborah Grey
Książka podpowiada, jak nawiązać bliższe więzi, wypracować szacunek, współpracę, zaufanie
i troskę między członkami rodziny adopcyjnej. Jej wielką zaletą są też opisy różnych przypadków,
z jakimi zetknęła się w swojej pracy terapeutycznej autorka. Pomagają one w zrozumieniu zachowania dzieci i uwrażliwiają rodziców na ewentualne dalsze zaburzenia w okresie młodzieńczym. Potrzebom emocjonalnym i poziomom rozwoju przypisane są strategie, jakie rodzice powinni stosować, aby wzmocnić poczucie szczęścia dziecka i jego zdrowie psychiczne. Rodzice otrzymują wiele szczegółowych informacji na temat rozwoju dzieci, zwłaszcza tych, które rozwijają się nieharmonijnie. Książka pokazuje, jak stworzyć takie środowisko, które z każdego członka rodziny wydobędzie to, co najlepsze.
źródło opisu: www.lubimyczytać.pl
Strefa dziecka
„JEŚLI BOCIAN NIE PRZYLECI SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI”
Agnieszka Frączek
Książka poetycka, tworzona lekkim, serdeczną ręką pisanym wierszem. Książka i dla dzieci i dla dorosłych. Książka bardzo ważna! Bardzo ważna dla adoptowanych dzieci, rodziców adopcyjnych, ich znajomych i przyjaciół i do tego niezwykle wzruszająca. A co najważniejsze książka „Jeśli bocian nie przyleci…” to książka o miłości. Miłości stęsknionej i miłości radosnej. Miłości pełnej i pięknej. Agnieszka Frączek ma niezwykły dar przekazywania uczuć, rysowania poezją sytuacji życiowych, i mówienia wprost do czytelnika. Agnieszka Frączek lekkim piórem, uśmiechniętą myślą opowiada dzieciom o rzeczach najważniejszych. I to nie patetycznie. Nie z nabożnym lękiem, szeptem tabu, czy moralizatorsko. Z humorem i wielką, wielka wrażliwością.
źródło opisu: www.miastodzieci.pl
„WITAJ CÓRECZKO”
Irena Landau
Marta ma szczęście, że państwo Milewscy zechcieli zabrać ją z domu dziecka. To tacy dobrzy ludzie!-tak sądzi ciocia Urszula. Zechcieli? Śmiechu warte! Marta uważa, że wzięli ją, bo są już starzy i nikt nie dałby im dzidziusia. Wcisnęli “drągalom” dużą dziewczynę. I co teraz będzie? Może ten szlafrok z wielbłądem i własny komputer to tylko taki tymczasowy luksus? Przecież wiadomo, że Milewscy coś ukrywają. Tylko co? Pewnie woleliby adoptować Adasia. Każdy by się domyślił! Wymienią w końcu Martę na Adasia, tak jak się wymienia wadliwy towar w sklepie. I Marta znów wyląduje w bidulu. A może tylko jej się tak wydaje?
źródło opisu: www.lubimyczytać.pl
„Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych”
Marcin Piwowarski, Zofia Stanecka, Rafał Królikowski, Katarzyna Dowbor, Artur Barciś, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Janusz Leon Wiśniewski, Grażyna Wolszczak i inni.
„Bajkoterapia” to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu! Bajki pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach. Zebranym w niniejszym tomie bajkom towarzyszą wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii — Katarzyny Klimowicz, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców, opiekunów i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, brak wiary w siebie, rywalizacja z rodzeństwem, bezpieczeństwo w domu.
źródło opisu: www.lubimyczytać.pl